Milyen a jó játszótér?

A játszótér a gyerekkor fontos része. Gyakran a gyermek első közösségi tere, mielőtt oviba megy. Itt kötik első ismeretségeiket a többi gyermekkel, akár életre szóló barátságok is kialakulnak. A szülőknek is fontos találkozópont, ahol beszélgethetnek, megvitathatják a gyereknevelés örömeit, problémáit. Nem mindegy, hogy milyen környezet és milyen játékok vannak a játszótéren.

Miért járjunk játszótérre?

Röviden azért, mert játszani jó a gyerekeknek, és jó beszélgetni a felnőtteknek. A játszótéren a mozgás fejleszti a gyermekek izmait, a mozgáskoordinációjukat, egyensúlyérzéküket. Találkozhatnak más gyerekekkel, így fejlődik a szociális érzékük. Az iskolaérettség eléréséhez rengeteget kell mozogniuk. Az agy fejlődése és a koncentráló képesség kialakulása szempontjából nagyon fontos.  A szülők tudnak más felnőttekkel beszélgetni, valamint megtanulják azt is, hogy mikor kell tényleg beavatkozni a gyerekek vitáiba.

Csúszdázás télen egy havas játszótéren
Télen sem lehetetlen

Régi korok játékai és a biztonság

Az egyik régebbi bejegyzésben volt szó a játszóterek történetéről. Sokáig nem törődtek a balesetmegelőzéssel, nem volt ütéscsillapítás és fémből voltak a játszóterek. A hinta lánca becsíphette a gyermek ujját, ha nem figyelt. Ma már az EU-s szabványoknak köszönhetően a játszóterek biztonságosak. Ha megvan a biztonság, mire van még szükség?

Régi fém forgójáték játszótéren
Régi fém forgó

Mit szeretnek a gyerekek a játszótéren?

A gyerekek igényei korosztályuktól függ. A szülőknek a babákat is érdemes levinni a játszótérre, hogy levegőn legyenek. Az 1-1,5 éves gyermeknél már elkezdődik a leválási folyamat, de szükségük van a szülői megerősítésre. A játszótér alkalmas terep erre. A többi gyerek látványa ösztönzi a mozgásfejlődést, szívesen utánozzák egymást.

A jó játszótéren több korosztály is megtalálja a korának és képességeinek megfelelő játszótéri játékokat. Ha van bébihinta, laphinta, fészekhinta, akkor mindenki megtalálja azt a hintát, ami biztonságos. Csúszdákból és mászókákból is vannak olyanok, amik a kisebbeknek szólnak. A nagyobbak az óriás kötélpiramisban láthatnak kihívást.

A gyerekek ki tudják választani, milyen játékra van szükségük. Ahogy fejlődnek, jobban érdekli őket a magasabb mászóka, nagyobbra akarnak lendülni a hintával. A kihívásokkal is fejlődnek. A gyermeknek akkor segítsen a szülő, ha igényli.

Játszótéri homokozóban gyerek  műanyagvödörrel és lapáttal
Homokozóban

Mit szeretnek a szülők, amikor kimennek a játszótérre?

A szülőknek a biztonság az első. Az EU szabványnak megfelelő és karbantartott játszótereken nagy baj nem történhet, de vannak más szempontok is.

Árnyék… Nyáron nem jó a tűző napon lenni, mert napszúrás, leégés lehet a játék vége. Ha nincsenek fák, akkor megoldás lehet a napvitorla. Persze, vannak előnyei annak is, ha nem árnyékos a játszótér, például eső után hamarabb szárad.

A szülők távolról is figyelhetik a csemeték tevékenységét. Ezért jó, ha vannak padok, ahová leülhetnek.

Mosdó és wc. Ha nincs, akkor az megnehezíti a játszóterezést. Ha több gyermekkel van kinn a szülő, és valamelyiknek ki kell mennie, akkor vagy kénytelen mindenkit összeszedni és hazamenni, vagy marad a bokor, ami nem higiénikus.

Ha többgyermekes a szülő, akkor a legjobb az olyan játszótér, ahol mindenki megtalálja a megfelelő játékot. Ha valamelyik gyerek unatkozik, akkor a szülő se fogja jól érezni magát.

Shopping Cart
Scroll to Top